Pokazywanie postów oznaczonych etykietą historia. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą historia. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 26 maja 2026

Stary Terespol

 Stary Terespol

Przy ul. Wspólnej rozpoczęła się nowa inwestycja – budowa domu socjalnego. Warto w tym miejscu przypomnieć, że teren ten znajduje się na obszarze dawnego Starego Terespola, w pobliżu historycznego rynku i ratusza opisywanych w artykule „Stary Terespol” autorstwa W. Jurka i J. Tarasiuka, opublikowanym w „Gońcu Terespolskim” nr 10 z 1 lipca 1990 r.

Jak wynika z przywołanego opracowania, dzisiejsza ul. Wspólna pokrywa się w znacznym stopniu z układem ulic dawnego, XVIII-wiecznego, murowanego Terespola założonego przez Jerzego Fleminga. Można więc przypuszczać, że teren inwestycji objęty jest nadzorem archeologicznym, a prowadzone prace ziemne mogą przynieść interesujące odkrycia.

W powstałym już wykopie dostrzec można zarysy dawnych murów lub fundamentów, co dodatkowo pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji nad bogatą, często ukrytą pod ziemią historią miasta.


W numerze 10 „Gońca Terespolskiego” (1.07.1990 r.) został zamieszczony artykuł autorstwa W. Jurka i J. Tarasiuka pt. „Stary Terespol”:

W Archiwum Państwowym w Radomiu zachował się oryginalny plan starego Terespola, wykonany w roku 1801 przez kartografa Galickiego, którego kopię reprodukujemy obok.


Plan ten stanowi swego rodzaju rewelację, ponieważ przedstawia bardzo szczegółowy obraz miasta położonego w innym, niż dzisiaj miejscu i co najmniej od 150-ciu lat doszczętnie zniesionego z powierzchni ziemi. Ale tu nie kończy się rewelacja zachowanego planu.

Przedstawia on bowiem prawie niezmieniony obraz miasta z czasów jeszcze wcześniejszych niż 1801 rok – a mianowicie z połowy XVIII wieku, kiedy to Terespol został zbudowany właściwie od nowa przez Jerzego Fleminga. Przed Flemingiem istniało tu skupisko kilkudziesięciu zaledwie drewnianych chat, zgrupowanych przy pałacu Zygmunta III Wazy (na planie obiekt 1), będącego w tym czasie już w ruinie.

Fleming wybudował miasto od nowa i od razu murowane, między innymi dzięki takim środkom, jak wprowadzenie w roku 1757 jarmarków w Terespolu oraz zniesienie podatków od handlu i rzemiosła, co zachęciło wielu osadników, głównie Niemców, ale także Żydów do osiedlania się w Terespolu i rozpoczęcia tam działalności handlowej, kupieckiej i wytwórczej na warunkach korzystniejszych, niż gdzie indziej. Około roku 1760 Terespol był już właściwie zabudowany i wyglądał tak, jak go przedstawia plan Galickiego z roku 1801.

A trzeba podkreślić, że w połowie XVIII wieku murowany Terespol był czymś niezwykłym w tej części kraju i wyróżniał się korzystnie od innych miast położonych w okolicy Bugu, takich jak Janów, Kodeń, Włodawa, nawet Brześć.

Nie planie Sałackiego uderza regularność ulic dobrze skomponowanych w naturalne ograniczenia terenu oraz wykorzystanie do maksimum placów pod zabudowę. Na odcinku od Konowicy do Rogatki[1] (około 1100 m) zostały rozmieszczone trzy ulice na osi wschód–zachód oraz dwie ulice poprzeczne, zawierające razem 260 wolno stojących budynków.

Główne ulice miasta pokrywały się dość dokładnie z istniejącą tu dzisiaj ulicą Wspólną.

Centralne części miasta – rynek z ratuszem po środku (2) zaczynał się przy ulicy Ogrodowej i kończył przy ulicy Lipowej – rynki uboczny przy kolonii, tudzież administracyjny zarządu dóbr, tj. J. Fleminga i pałac Zygmunta III Wazy (1), położony dokładnie w miejscu istniejących tu dzisiaj działek ogrodowych...

Na prawo od rynku, mniej więcej na obszarze posesji zajmowanej  dzisiaj przez rodzinę Janiszków, znajdował się klasztor Dominikanów (3), za nim kościół pod wezwaniem Św. Trójcy i ogrody kończące  się cmentarzem katolickim przy granicy południowej fosy.

Na północ od rynku, w pobliżu ulicy Ogrodowej leżała synagoga (5), a za nią nieco na uboczu stosunkowo duży cmentarz żydowski (6).

Bardzo ciekawa była zabudowa zachodniej części miasta – od rynku w kierunku cerkwi (4) prowadziły dwie krótkie uliczki (niecałe 300 m), mieszczące łącznie ok. 60 domów!

Wschodnia część miasta położona nad Rogatką stanowiła wydzielony obszar w obrębie fosy i naturalnego rozlewiska starorzecza, które rozdzielały miasto na dwie części. Na planie widoczne są trzy mosty łączące obie części miasta. Teren przy Rogatce był gęsto zabudowany. W roku 1801 Terespol leżał w granicach cesarstwa austriackiego, a przez Rogatkę przebiegała granica z Rosją. Przy Rogatce znajdowała się komora celna i były też stacjonowały tu oddziały wojskowe.

Na południe od Rogatki znajdował się browar (8) oraz kościół ewangelicki (7). Obecnie jest to teren posesji Jana Sokołowskiego, który wybudował swój dom z dobrze zachowanej cegły na fundamencie starego browaru.

Natomiast na północ od Rogatki, tuż przy rzecznej przystani na Bugu, znajdowały się dwa duże spichrze (9), pochodzące jeszcze z czasów Fleminga, których tak rozwinął handel zbożem, że – jak pisał Niemcewicz – „w miejsce dwóch komięg[2] wysypanych przed nim do gdańska z całego województwa brzeskiego, wysyłał (spławem Bugu 60) sztuk 1000 szkut 1000 korcy noszących.”

W różnych częściach miasta (ale głównie obok rynku) można zliczyć blisko 120 dużych budynków, których przeznaczenie nie znamy. Niekoniecznie były to domy mieszkalne – raczej magazyny, warsztaty, kramy i inne obiekty związane z handlem i wytwórczością.

Jak każde miasto handlowe Terespol był gwarno ludny i ruchliwy – i nie mogło być inaczej, skoro na przestrzeni zaledwie jednego kilometra liczyło sobie ponad dwa tysiące Polaków, Niemców, Żydów, Rusinów, a nawet Tatarów.

Mamy podstawy sądzić, że przy rynku mieszkali bogaci mieszczanie. Świadczy o tym wykonany w tym miejscu skarb – który jednak najpewniej inny teren…

 



[1] Rogatka – mały budynek, parterowy albo dwukondygnacyjny stawiany przy głównym trakcie komunikacyjnym prowadzącym do miasta. Był siedzibą miejskich władz skarbowych, których zadaniem było pobieranie opłat celnych i drogowych [mój przypis]

[2] typ dawnej dużej łodzi rzecznej używanej na Bugu i Wiśle [mój przypis]

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Ławeczka Andrzeja Baja

 

4 lata temu opublikowałem tu artykuł, w którym opisałem losy przedwojennego burmistrza Terespola – Andrzeja Baja. Artykuł dał inspirację do uhonorowania zasłużonego dla miasta burmistrza – w dniu 13 sierpnia 2023 przy ul. Wojska Polskiego 130 została odsłonięta jego ławeczka.

Autor na ławeczce z Andrzejem Bajem


O Andrzeju Baju można poczytać również w mojej książce zatytułowanej „Mojej Blogowanie”. Spis treści te książki:

1.      Co to jest blogowanie?

2.       Moja Portugalia

3.      Luiz Vaz De Camoes – piewca narodu portugalskiego

4.      Tricanas de Coimbra

5.      Mój Terespol - Terespol nad Bugiem?

6.      Taras widokowy na Bugu w Terespolu

7.      Ogórki terespolskie

8.      Major Władysław Jaskólski

9.      80 lat Hal Targowych w Terespolu

10.  Andrzej Bay – burmistrz Terespola 1935‑1939

11.  Horodyszcze

12.  Ulica Graniczna w Terespolu

13.  Łut szczęścia

14.  Moja Białoruś - Białoruś, ojczyzno moja!

15.  Moja wokanda

16.  Firlejka

17.  Polska Wschodnia – problemy z nieuregulowaną własnością

18.  Moja genealogia

19.  Jan Frąckowiak – syn ziemi nowotomyskiej

20.  Jan Frąckowiak – kawaler orderu Virtuti Militari

21.  Franciszek Philips – żołnierz armii Andersa

22.  Światowid

23.  Ugartsthal

24.   Moje hobby – filatelistyka

 

Jestem również autorem notki biograficznej o Andrzeju Baju i majorze Władysławie Jaskólskim w wikipedii oraz powiązanej z A. Bajem notki o miejscowości Horodyszcze. Książka do kupienia na olx i ebay.

 

wtorek, 21 lutego 2023

Barokowy ogród w Terespolu

© Andrzej Philips

Artykuł podlega prawom autorskim - korzystanie wymaga podanie autora i źródła artykułu.

Teren obecnego miasta - wieś Błotków była własnością Iwana Sapiehy z Kodnia. Później, od 1533 roku rodziny Hornostajów, a od 1591 roku Lwa Sapiehy, potem Krzysztofa Dorohostajskiego - marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego, który 15 czerwca 1609 roku ofiaruje wieś Błotków królowi Zygmuntowi III Wazie. Doceniając znaczenie Błotkowa leżącego przy trakcie do Brześcia, król ok. 1625 roku zbudował tutaj okazały królewski pałac założony na prostokącie, dwukondygnacyjny z czterospadowym dachem  i ośmioboczną wierzą od północy. Z tyłu za Pałacem rozciągał się jeden z najpiękniejszych w ówczesnej Polsce ogród królewski otoczony z trzech stron szerokim kanałem[1].

Jak podaje Encyklopedia PWN „barokowe ogrody, to kierunek w sztuce ogrodowej występujący w krajach europejskich w XVII i XVIII w. ukształtowany głównie we Francji przez A. Le Nôtre’a; cechowała go jedność kompozycyjna ogrodu z architekturą pałacu stanowiącą jednocześnie dominantę całości układu przestrzennego; rozległe układy obejmowały kolejno wzdłuż osi głównej: aleje dojazdowe, dziedziniec, pałac z oficynami, za pałacem — salon ogrodowy z parterem w szpalerach, aleje i gabinety ogrodowe; bogactwo urządzeń wodnych i rzeźb ogrodowych, dążenie do monumentalizmu i wspaniałości; główne przykłady: Francja — Wersal, Niemcy — Herenhausen, Sanssouci, Rosja — Peterhof, Austria — Schönbrunn, Polska — Oś Saska w Warszawie, Wilanów.

 

Taki ogród również istniał na terenie Terespola, akurat tam, gdzie obecnie są ogródki działkowe.

 

W książce „Von denen Schön Gärten” – Barocke Gartenkunst in Polen und Sachsen 1697 – 1763”[2] [O tych pięknych ogrodach – barokowa sztuka ogrodowa w Polsce i Saksonii 1697 – 1763] autor opisuje ogród w Terespolu, wraz z takimi niezapomnianymi ogrodami jak ogrody w Wilanowie, w Białymstoku, w Dreźnie i 34 innych znanych miejscowościach.

 



Autor tak opisuje ogród w Terespolu:

Pierwszy zespół Ogrodów Zamkowych w Terespolu (Błotków) powstał przed 1614 r. na polecenie króla Zygmunta III. Od XVIII wieku zamek był siedzibą skarbnika litewskiego Johanna Georga Fleminga. W tym czasie został rozbudowany i powstał nowy ogród. Wydłużony prostokąt otoczony z czterech stron kanałami stanowił podstawową formę całego założenia. Główną oś, biegnącą do łuku rzeki Bug, zaakcentowała dwurzędowa aleja lipowa, po bokach której rozmieszczono symetrycznie partery i gabinety z sieniami i „dziką” promenadą. Na końcu był ogród warzywny.


„Planta Generalna Ogrodu Terespolskiego…”projekt wstępny zespołu ogrodów”.Ogólny plan ogrodu. niesygnowany rysunek piórkiem na szkicu ołówkiem; ok. 1752, Muzeum Narodowe Kraków, Zbiory Czartoryskich

Mój artykuł stał się kolejną inspiracją dla Miasta: Wkrótce rozpocznie się budowa targowiska i ogrodu w stylu Flemminga [Słowo Podlasia z 19.09.2023]  




[1] Goniec Terespolski, 2020 r.

[2] Prof. Georg Milbradt, Von denen Schön Gärten” – Barocke Gartenkunst in Polen und Sachsen 1697 – 1763”, Sachsische  Schlosservewalting 1997

 

niedziela, 12 lutego 2023

Cerkiew w Kobylanach

 

Cerkiew  w Kobylanach

©Andrzej Philips

Cerkiew Opieki Matki Bożej



W artykuleTerespol, Kobylany i Małaszewicze w 1943 roku” http://teresp.blogspot.com/2023/02/terespol-kobylany-i-maaszewicze-w-1943.html przestawiłem rysunki wykonane w 1943 przez Fritza Kempe. Na jednym z nich znajduje się cerkiew w Kobylanach

 



 

Idąc tym śladem, dotarłem na miejscowy cmentarz prawosławny.



 

Jestem przekonany, że autor rysunku szkicował Cerkiew właśnie z terenu cmentarza. Na centralnym miejscu znajduje się niewielki pagórek, i zapewne stad obserwował Cerkiew.

 



 


 




 

Cerkiew w Kobylanach została wzniesiona w  1890 roku. Projekt budynku opracował architekt Wiktor Syczugow, członek Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych; jest on autorem również kilku innych projektów świątyń prawosławnych wznoszonych po likwidacji unickiej diecezji chełmskiej w zastępstwie starszych cerkwi.[1]

 


Wiktor Iwanowicz Syczugow (ur. 1837 w Petersburgu, zm. 23 czerwca 1892 w Warszawie) – rosyjski architekt, akademik architektury.[2]

Prace Wiktora Syczugowa:

 

Zachowane w pierwotnym stanie:

cerkiew św. Mikołaja w Dratowie, 1888-1889;

cerkiew Opieki Matki Bożej w Kobylanach, 1890;

cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowicy, 1891-1894;

Cerkwie przekształcone na kościoły:

cerkiew w Szóstce, 1888-1890:

Cerkiew św. Jerzego i św. Jana Chrzciciela w Hostynnem, 1889-1890;

cerkiew św. Jana Chrzciciela w Kosyniu, 1889-1891;

cerkiew w Tarnawatce, przełom lat 80. i 90;

cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Chłopkowie, 1890;

cerkiew w Radczu, 1895;

sobór w Radomiu, 1902, projekt zmodyfikowany przez Michaiła Prieobrażenskiego;

Zburzone po 1918 r.:

Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Łomazach, 1890-1891;

Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Tyszowcach, 1890-1893;

Cerkiew Świętych Cyryla i Metodego w Chełmie, 1884;

Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Ostrowie Lubelskim, 1888 ;

Przebudowy:

Cerkiew bazyliańska w Białej Podlaskiej, przebudowana na cerkiew prawosławną. Po 1918 zwrócona Kościołowi katolickiemu i przywrócona do pierwotnego wyglądu;

cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we Włodawie

 

Artykuł podlega prawom autorskim - korzystanie wymaga podaanie autora i źródła artykułu 



[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_Opieki_Matki_Bo%C5%BCej_w_Kobylanach

[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Syczugow

poniedziałek, 6 stycznia 2020

Słup forteczny w Łobaczewie.


Jeden z nielicznych znaków fortecznych znajduje się w Łobaczewie.

„W pobliżu dawnych dróg prowadzących do fortów twierdzy Brzeskiej na Betonowe „Forteczne Znaki”. Takie terenowe znaki zostały odnalezione nie tylko na terytorium RP, ale również na terytorium Białorusi.”[1]















[1] Umocnienia Twierdzy Brzeskiej. „Forteczne Znaki” – Szeroki Trakt http://aloszak-szerokitrakt.blogspot.com/



niedziela, 27 października 2019

ŁUT SZCZĘŚCIA


Łut szczęścia – dużo to czy mało ?  A co to w ogóle ten łut ? „Łut – dawna jednostka miary masy. Była używana w Europie od średniowiecza do końca XIX wieku. Stosowana przez kupców i mincerzy do określania wagi monet i wagi probierczej srebra.  Jego wartość w zależności od stulecia i miejsca wynosiła od 10 do 50 gramów. W Polsce wynosiła 12,65625 grama[1]

Łut szczęścia to tak naprawdę odrobina szczęścia.

W czasach, gdy srebra używano do bicia monet łut był także powszechnie używaną jednostką miary próby srebra. Im więcej łutów srebra było w monecie, tym większa była jej wartość. I tak denary używane w Polsce za czasów Bolesława Chrobrego zawierały 5 łutów srebra. Za czasów Kazimierza Wielkiego ze srebra bite były grzywny i polskie grosze. Grzywna zawierała 16 łutów srebra i odpowiadała wartości 48 groszy. Za jeden grosz w czasach Kazimierza Wielkiego można było kupić parę kurcząt, za dwa grosze parę trzewików[2].

W 1860 roku ukazał się pierwszy polski znaczek dla Królestwa Polskiego. Jego wzór oparto na nieco wcześniejszych wydaniach znaczków Imperium Rosyjskiego z 1857 i 1858 roku[3]. Nominał (wartość) tych znaczków wynosiła 10 kopiejek za list o wadze 1 łuta, 20 kopiejek – za list o wadze 2 łutów i 30 kopiejek dla przesyłek o wadze 3 łutów.


Rosyjskie znaczki pocztowe z 1858 roku

Na polskim znaczku nominał określono w  brzmieniu „ za łót kopiejek 10”. Warto tu wskazać, że ówczesna pisownia tego słowa  właśnie pisana była przez ó, co wydaje się bardziej prawidłową pisownią bowiem już w średniowieczu używano tej wagi i pisano już wtedy łót[4]. Również w innych językach jednostka ta brzmi „lot”[5].


Pierwszy polski znaczek z 1860 roku
Cyrkularz Zarządu Pocztowego Królestwa Polskiego nr 13 z dnia 2 grudnia 1859 r. wprowadzał z dniem 1 stycznia 1860 r. do obiegu znaczek i całostki pocztowe Królestwa Polskiego. Znaczek przeznaczony był do opłacania listów wewnątrz Królestwa oraz wysyłanych do Rosji i W. Ks. Finlandii. Nominał znaczka - 10 kopiejek - pozwalał na opłacenie listu o wadze do 1 łuta, tj. 12,8 g. Cięższe listy wymagały frankatury wielokrotnej - 10 kopiejek za każdy następny rozpoczęty łut wagi[6].
Znaczek wycofano z obiegu z dniem 1 kwietnia 1865 r. zarządzeniem Zarządu Poczt z dnia 22 stycznia 1865. Zakaz jego sprzedaży obowiązywał od 1 lutego i od tego też dnia rozpoczęto sprzedaż znaczków rosyjskich. Z dokumentów wynika [8], że obieg znaczków polskich był faktycznie tolerowany do 16 maja 1865 r. Pozostałości znaczka (208.515 sztuk) zniszczono[7].


List z Terespola do Zypli, Zyple były na terenie Królestwa Polskiego, między Mariampolem, a Szakami. Obecnie terytorium Litwy[8].

Wycinek listu nadanego z  Terespola

Poszczególnym pocztamtom i stacjom pocztowym przydzielono stempel z odpowiednim numerem od 1 do 332[9]. Terespol miał nr 57. Warszawa – 1, Biała – 55. 56 – Janów, Włodawa- 59, Miedzyrzec – 61, Łuków – 65, Lublin – 73, 76 – Pulawy (wtedy Nowo Aleksandria) itd..

W 1960 roku obchodzono 100 lecie znaczka polskiego i tej okazji wydane były liczne walory pocztowe.



            W 1990 roku  z okazji 130 lecia znaczka wydano ciekawy bloczek pocztowy.

Kolejne wydania pocztowe pochodzą z 2010 roku z okazji 150 lecia znaczka polskiego.






[1] Wkipedia
[3] Polska jedynka – pierwszy polski znaczek https://www.polskajedynka.eu/
[4] Słownik polszczyzny 16 wieku https://spxvi.edu.pl/indeks/haslo/63063
[5] angielski „lot”, rosyjski  „лот”
[6] Polska jedynka – pierwszy polski znaczek https://www.polskajedynka.eu/
[7] Polska jedynka – pierwszy polski znaczek https://www.polskajedynka.eu/
[8] Polska jedynka – pierwszy polski znaczek https://www.polskajedynka.eu/
[9] Polska jedynka – pierwszy polski znaczek https://www.polskajedynka.eu/

zdjęcia: wikimedia commons